A mezőgazdasági munka szinte elképzelhetetlen mezőgazdasági gépek nélkül. Amikor megjelentek az első traktorok, szinte csodának számítottak, és nagyban megkönnyítették a gazdálkodók életét. Ez persze az évek alatt nem változott, a traktorok azonban annál inkább.
Az emberek mindig arra törekszenek, hogy megkönnyítsék az életüket, segítség a munkavégzés. Ehhez olyan módszereket, eszközöket, megoldásokat fejlesztenek ki, amellyel a folyamatok egyszerűbbé, könnyebbé válhatnak. Így van ez napjainkban, de így volt ez régen is. Már az ókorban is művelték a földet, és tartottak állatokat, ez a feladat azonban lényegesen nehezebb volt, mint manapság, hiszen kezdetben minden emberi erővel történt. Az igavonó állatok bevonása már nagyban megkönnyítette ezeket a tevékenységeket, a gépesítés pedig ugrásszerű fejlődést jelentett.
Az első traktorok úgy 160 évvel ezelőtt jelentek meg, és még egyáltalán nem úgy néztek ki, mint a mostaniak, ugyanakkor jelentős terhet vettek le az emberek és az igavonó állatok „válláról”. Ezek az eszközök még gőzzel működtek, később pedig megjelentek a szívógázmotor, majd az izzófejes motoros traktorok is, manapság pedig már a hibrid meghajtás sem ritka a mezőgazdasági gépek esetében.
Milyenek is volt a traktorok a kezdetekben?
Ha kíváncsiak vagyunk, hogy régen milyen traktorokkal és gépekkel művelték a földet, akkor látogassunk el a mezőkövesdi Hajdu Ráfis János Mezőgazdasági Gépmúzeumban, ahol gőzhajtású traktorokat is találunk. Mert bizony a kezdetekben a traktorokat nem belső égésű motor hajtotta, ugyanis ezek a gépek akkor még gőzmeghajtásúak voltak.
Mostani szemmel ugyan meglehetősen kezdetlegesnek tűnhet ez a technológia, régen hatalmas segítséget jelentettek ezek a gépek, és nagyban megkönnyítették a mezőgazdasági munkákat. Az első traktorokat a 19. században kezdték el használni, és „önjáró talajműködő gépek” néven emlegették őket.
Gőzhajtásról szívógázmotorra
A gőzhajtású munkagépeket hozzávetőleg az 1920-as években váltották fel a jobb hatásfokkal működő gépekre. Először a szívógázmotorral rendelkező traktorok gyártása indult meg, de nem volt kifejezetten népszerű ez a technológia, ugyanis egy külön berendezésre volt szükség a gép beindításához. Viszonylag hamar leváltotta ezt a megoldást a HSCS, amely egy egyhengeres izzófejes motorral működött, majd nem sokkal később megjelentek a kétütemű izzófejes traktorok is.
Manapság már hibrid meghajtású traktorokat is használnak
Napjainkban egyre nagyobb törekvések vannak arra, hogy ne csak a személyautók esetében használhassuk a villamos meghajtás, hanem a traktorok esetében is. Kisebb munkagépek esetében, mint a mezőgazdasági rakodógépek, a vágógépek vagy a kertészeti eszközök, már léteznek akkumulátorral működő típusok, a nagyobb munkagépek, traktorok esetében pedig a hibrid meghajtású traktorok terjedtek el jobban.
A gazdaságok egyre inkább nyitottak erre a technológiára, és egyre több helyen használnak részben vagy egészben villamos energiával működő mezőgazdasági gépeket.