Nagyon sokan vannak, akik már a fogorvos említésétől is pánikba esnek, számukra felkeresni a fogászati rendelőt rémálomnak hangzik. A helyzet azonban az, hogy fogaink épségének megőrzése érdekébe fontos a rendszeres szűrővizsgálat. De milyen gyakran is kellene beülnünk a fogorvosi székbe?
A fogorvostól való félelem meglehetősen gyakori, sőt, akadnak, akiknek ez komoly fóbiának számít. És ez egyáltalán nem véletlen. A fogorvosi váróba senki sem ül szívesen, hát még a fogorvosi székbe. Sokan addig halogatják ezt, amíg komoly lesz a baj, panaszaik pedig már kezelhetetlenek. Pedig, ha évente kétszer elmennénk ellenőrzésre, akkor komoly problémákat, ezzel pedig komoly beavatkozásokat úsznánk meg a legtöbb esetben.
Ha ugyanis eljárunk a rendszeres ellenőrzésre évente kétszer, akkor a fogat érintő gondok már a kezdetek kezdetén kiderülnének, mi pedig időben tudnánk fellépni ellenük.
Lássuk, miért éri meg felkeresni a fogorvost akkor is, ha nincs panaszunk?
Milyen gyakran kellene beülnünk a fogorvosi székbe?
Ha röviden szeretnénk erre a kérdésre választ adni, akkora annyit mondanánk, hogy rendszeresen látogassuk a fogorvost. A kérdés azonban ennél egy kicsivel több magyarázatot igényel. Vannak ugyanis olyan szerencsések, akik kétévente látogatják a fogorvost, és ez is bőven elég a számukra, mert helyesen ápolják a fogaikat, és genetikailag is előnyös helyzetben vannak.
Ugyanakkor a legtöbbeknek ez kevés. Ahhoz, hogy fogaink egészségét megőrizhessük, nemcsak az a fontos, hogy megfelelően ápoljuk a fogainkat, hanem az is, hogy rendszeresen, lehetőleg évente kétszer felkeressük a fogorvost.
A fogászati vizsgálatot érdemes rutinszerűvé tenni, előre eltervezni, és időben időpontot kérni. Ilyenkor a fogorvos átvizsgálja az egész szájüreget, és persze a fogakat is, és ki tudja szűrni az esetleges kockázatokat, kezdődő problémákat.
A gyerekek esetében is fontos, hogy rendszeresen legyen ellenőrizve a fogunk. Sokan úgy gondolják, hogy a fogszuvasodás a tejfogakat nem érinti, pedig ez egy hatalmas tévhit. A tejfogak is lehetnek lyukasak, de más egyéb probléma is felmerülhet már gyerekkorban, melyeket mindenképp fontos kezelni.
Miért fontos rendszeresen felkeresni a fogászati rendelőt?
Sajnos nagyon sokan vannak, akik 5-6 évente keresik csak fel a fogorvost, illetve csak már akkor, amikor a fogak már gondot okoznak, fájnak, lyukasak stb. Ahhoz, hogy a fogak rágóképességét megőrizzük, elengedhetetlen a jó csontállomány.
A csontállomány sérülései kezdetben aprók, mi talán szabad szemmel nem is látjuk, ám a fogorvosok a mai modern fogászati eszközök segítségével észre tudják venni őket, például a fogközöknél az apró lyukat, vagy a kezdődő fogkövet. A rendszeres ellenőrzéssel ezeket az apró eltéréseket ki tudjuk szűrni, és fel is tudunk lépni ellenük.
A fogkő nagyon nagy gondot tud okozni, fogínysorvadáshoz, illetve a fogak elvesztéséhez vezethet. A fogászati ellenőrzéskor gyakran javasolja a fogorvos a fogkő eltávolítást, melyet szintén érdemes rendszeresen elvégeztetni.
Akármennyire is tartunk a fogorvostól, a fogaink épsége érdekében rendkívül fontos, hogy legalább évente két alkalommal beüljünk a fogorvosi székbe.