Ha autóval közlekedünk, bármikor megtörténhet a baj, és bizony ilyenkor komoly anyagi károkkal is szembesülhetünk. Ilyenkor jöhet jól a CASCO biztosítás. De mi is ez pontosan, és miért is éri meg megkötni?
Akinek autója van, annak a kötelező gépjármű felelősség biztosítás mellett a CASCO fogalma sem lehet ismeretlen. Bár a kifejezést sokan ismerik, ám lényegesen kevesebben tudják, hogy pontosan mi is ez, és miért is éri meg. Természetesen egy biztosítási formáról van szó, amely a kötelező biztosítással szemben egyáltalán nem kötelező. Ennek ellenére nagyon is hasznos lehet, ha van ilyenünk.
Az elmúlt években azonban meglehetősen csökkent azoknak a száma, akik CASCO-t kötöttek, számolt be erről 2023-ban a Portfolio. A CASCO ugyanis nem olcsó, bár a cikk szerint a csökkenés oka inkább az autóállomány elöregedése.
Ha rendelkezünk autóval, nem árt, ha tisztában vagyunk vele, mi is az a CASCO, és milyen előnyei vannak ránk nézve. A következőkben ezt a témát járjuk körbe.
Mi is az a CASCO biztosítás pontosan?
A CASCO-val kapcsolatban a legtöbben csak annyit tudnak, hogy egy olyan gépjármű-biztosítási forma, amely nem kötelező. Lényegében erről is van szó, a CASCO egy vagyonbiztosítás, ami magában a gépjárműben okozott károkra térít. A CASCO szó két angol kifejezés összeillesztéséből jött létre, “casualty” (sérülés), és “collision” (ütközés) szavak egybeolvasztásával.
A név persze beszédes is, ugyanis a CASCO pont az ilyen káresemények esetén nyújt nekünk anyagi segítséget. Persze a mai, modern CASCO-k már sokkal szélesebb körben térítenek, számos egyéb modullal is kiegészíthetők.
Magyarországon egyébként már a 70-es évek óta létezik a gépjármű-biztosítás, ugyanakkor a ma ismert CASCO csak a 1991-ban jött létre, ugyanis ekkor vált ketté a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás és a CASCO.
Érdemes megvizsgálni, hogy mi is a különbség a CASCO és a kötelező biztosítás (KGFB) között, ugyanis sokan azért nem kötnek CASCO-t, mert arra hivatkoznak, hogy már van kötelező biztosításuk. Pedig a különbség nagyon is lényeges a két biztosítás között. A leglényegesebb különbség, hogy míg a KGFB mindig a másik járműben vagy járművekben keletkezett kár esetén térít, addig a CASCO a saját autónkban esett kár esetén fizet, attól függetlenül, hogy ki okozta a kárt.
A CASCO jellemzően nem kötelező, ugyanakkor vannak esetek, amikor még is. Általában a jármű célú hitelfelvételénél szokták kötelezővé tenni, illetve a lízingelt autók esetében is.
Az önkéntes biztosítás előnyei
A gépjármű vezetés nem mondható veszélytelennek, vagyis egy káresemény kockázata meglehetősen magasnak mondható. A CASCO emiatt egyáltalán nem olcsó, ugyanakkor általában meg is térül azt ára. Baleset bármikor történhet, akár mi vagyunk a hibások, akár nem, és bizony a károk javítása akár milliókba is kerülhet. A CASCO azonban, módozattól függően térít, és sokszor nemcsak a javítás költségét. Gyakran kölcsönautó is kérhető a javítások idejére, de számos egyéb tétel kerülhet be a biztosításba.